Különleges helyi gyümölcsök és zöldségek




1. mango: A mangóhoz hozzájuthatunk nyers vagy konzerv formában. A mangó teljes érettségben kissé megpuhul, ekkor a legízletesebb, de túlérett állapotban íze kissé émelyítővé válik.
Ha nyersen és frissen vásároljuk, akkor mosás után hámozzuk meg és vegyük ki a magját. Ezt követően feldarabolhatjuk a kívánt formában és méretben. A gyümölcs húsa kiválóan illeszkedik a rákételekhez, sonkához és a lazachoz egyaránt.
Van, aki a kettévágott gyümölcsbe likőrt önt, és lehűtve fogyasztja, de jó bóléhoz vagy gyümölcssalátához, fagylalthoz is, továbbá finom kompót és lekvár készíthető belőle.
2 és 11-es. kaktuszfüge és annak levele: A kaktuszfügét az indiánok már 9000 éve ették; a nazca és a maya indiánok már termesztették is. Emellett zöldségként eszik vízraktározásra módosult, levélszerű szárát (a medvetalpat; nopal, nopalitos) is. Felhasználása hasonló, mint a zöldbabé. A szárat feldarabolják, és hússal, tojással, babbal, hagymával megfőzik. A nopalt fogyasztják főzve, sütve, grillezve, de nyersen is, salátának. Ital is készül belőle, sőt, alkoholtartalmú koktélokat is ízesítenek vele. A főzet ragasztóanyagot tartalmaz, amit a vályogtéglák összetapasztására használnak.
3. főzőbanán: A főzőbanánt nem édességként, nem gyümölcskén, hanem zöldségként használják. Olajban sütik ropogósra, vékonyan chipset gyártanak belőle. Ha érett, akkor különböző italturmixot készítenek belőle. 
4. guava: A magyarul guava-körtének is nevezett, Dél-Amerikában és Haitin őshonos gyümölcs nálunk csak igen ritkán látható a zöldségesek polcain. Az érett termés sárgászöld színű héjáról és puha, krémes állagú húsáról ismerhető fel. Az enyhén mósusz-illatú, édes-savanyú gyümölcsöt puha magjával együtt fogyaszthatjuk. Sok C-vitamint tartalmaz. * Fogyaszthatjuk nyersen, úgy, mint az almát, de akár ki is facsarhatjuk a levét. Főzve pedig kitűnő befőttet, pürét vagy zselét készíthetünk belőle. Ez nálunk minden reggel be volt készítve a hotelben. Isteni finom!!
5. mamey sapote: ennek sajnos nem találtam magyar megfelelőjét. Ha esetleg valaki ismeri, akkor írja meg! De egyébként ez egy édes krumpli-féleség. Nem csak köretként, hanem különböző jégkrémekhez, shake italhoz, desszertekhez is használják. Főleg Floridában és a Karib-tengeri szigeteken.
6. tamarind: Két ismertebb fajtáját különböztetjük meg, melyek leginkább ízükben térnek el egymástól. Egyik a fekete, enyhén kesernyés "keserűdatolya", a másik a jóval édesebb "édes tamarind". A szárított héj minden szerszám nélkül könnyen megtörhető, így gyorsan a gyümölcshúshoz férkőzhetünk, mely egyben kiemelhető a burokból. Kihangsúlyozandó a gyümölcs magas kálium és vastartalma. Vitaminok közül sajnos semelyikből nem tartalmaz jelentős mennyiséget. A tamarind nagyon jó hashajtó, vizelethajtó, vér és béltisztító. Lázcsillapító hatása is ismert, ezen kívül elősegíti a vérhas gyógyulását, illetve a potenciazavarokra is jótékonyan hat. 
7. chayote squash: Sokan ezt is zöldségnek gondolnák, vagy formája miatt almafélének. De valójában valahol a krumpli és az uborka fajták között van. Nevében is a squash szó, tökre utal, a formája és keménysége miatt. Főleg salátákba használják, vagy vörös húsok mellé köretnek.
8. boniato: Édes krumplifajta. Köretként használják.
9.jícama: mexikói karalábé fajta. A dáliagumóra emlékeztet. Termesztéséhez hosszú, forró évadra van szükség. Virágzás után fejlődnek ki a gumói. Salátába nyersen kis citromlével, vagy őrölt csilipaprikával kiváló. Ropogós és leves, friss, édes, dióízű. Hüvelyes termése és levelei mérgezőek.
Ropogósságát főzés után is megőrzi, ezért használható kínai vízigesztenye helyett.
10. papaya: A héja élvezhetetlen, azt el kell távolítani, a gyümölcs húsa ehető, a magjai nagyon csípősek, ezért a fogyasztásuk nem ajánlott. Nyersen is fogyasztható, gyümölcssalátába is teszik, de más jellegű saláta hozzávalója is lehet. Püré formájában krémek és italok készítéséhez használható, párolva köret, befőzve kompót, vagy lekvár alapanyaga lehet. Ha kettévágva citromlevet facsarunk a húsára, dinnyeként fogyasztható, kikanalazva a héjból.
12. tomatillo: mexikói földicseresznye.
Az ízletes, C-vitamindús bogyókat zölden vagy éretten szedik; hűvös és száraz helyen, csészeköpenyükben több hónapig tárolhatók. Egyaránt eszik zölden vagy érett állapotban, főzve vagy párolva, zöldségnek vagy lekvárként; a friss, érett bogyókat nyersen is. Salátákhoz is keverik, de fogyasztják grillezve is. Levét üdítőnek isszák.
A tomatillo a mexikói salsa (fűszerszósz) egyik fő alapanyaga  Van, hogy nyersen aprítják a kész salsába, máskor kevés vízben, fedett serpenyőben 5-7 percig főzik, és ezután adják hozzá az ízesítőket. A salsa fűszerezése területenként változik, de leggyakrabban borssal, szurokfűvel és némi korianderzölddel ízesítik; sült hal-, és húsételekhez használják.
13. cherimoya: A termés húsa krém színű, íze banán és ananász ötvözete, 10–20 db bab nagyságú fekete magot tartalmaz, melyek halálosan mérgezők. A gyümölcshúsát általában nyersen fogyasztják.
14. yuca root: Íze az édesburgonyára és a sárgarépára hasonlít. Nálunk talán a tápióka hasonlít rá a legjobban. Magyarul talán manióka. A maniókát valószínűleg a maják termesztették elsőként a Yucatán-félszigeten. Azóta a Föld szinte minden trópusi vidékén termesztik gumós gyökeréért, amelyből lisztet, kenyeret, keményítőt és alkoholtartalmú italt készítenek.


 

 Források: